Soojaveekollektori tagasivoolu temperatuur

Päikeseenergiat kasutavates kombisüsteemides on soojaveekollektorite kõrgema efektiivsuse saamiseks oluline, et ruumi küttesüsteemi tagasivoolu temperatuurid oleksid võimalikult madalad. Ühe kombisüsteemidele tehtud Taani uurimuse kohaselt nõuab keskmine radiaatoritest tagasivoolu temperatuuri kasv 10K võrra 25 kuni 40% suuremat päikesekollektorite ala, et saavutada sama jõudlus mis oleks ilma temperatuuri tõusuta.

Tagasivoolu temperatuuri vähendamisele tähelepanu suunamine on sama tähtis kui on päikeseenergia kombisüsteemi optimeerimine. Ruumi küttesüsteemi tagasivoolu temperatuuri saab alandada, kasutades suurt soojust eraldavat pinda e. radiaatorit.

Samuti on erinevus kas kasutusel on ühe- või kahetoru süsteem. Ühetoru süsteemidel on üldiselt suurem tagasivoolu temperatuur kui kahetoru süsteemidel. Ühetoru süsteemi korral võib olla raskusi tagasivoolu temperatuuri vähendamisega ja on väga tähtis õigesti häälestada ning vähendada pealevoolu temperatuuri nii palju kui võimalik. Seetõttu päikeseküttega süsteemides ei soovitata kasutada ühetoru süsteemi.

Veel üks võimalus tagamaks madalaid tagasivoolu temperatuure on paigaldada termoventiile  iga ruumi tagasivoolu torustiku väljavoolu. Teoreetiliselt ei ole radiaatorite tagasivoolu temperatuur, mis on kontrollitud termostaatiliste ventiilide poolt radiaatorite sisselaske avade juures, kõrgem kui pealevoolu temperatuur on kõrge kahe toruga süsteemides.

Samas on ikka oluline on õigesti häälestada kõik termoventiilid  ja hoolikalt valida igasse ruumi õige suurusega radiaatorid. Kui küttesüsteem ei ole tasakaalus või kui temperatuurid ühes ruumis (kus on näiteks avatud aken) põhjustavad termostaadi avatud olemist, siis tagasivoolu temperatuurid tõusevad, eriti kui pealevoolu temperatuurid on kõrged. Mõningates majades on oluline olnud paigaldada ššunt e. alternatiivne toru. Ka see põhjustab kõrgeid tagasivoolu temperatuure.

Halva positsiooniga või halvasti installeeritud temperatuuri andurid viivad kehva kombisüsteemi toimimiseni. Näiteks kui soojus ülekanne salvestuspaagist temperatuuri anduriteni on halb, siis anduri poolt mõõdetav temperatuur on väiksem kui tegelik temperatuur salvestuspaagis. Vahe võib olla vaid mõni kraad Kelvinit. Abiboileri jaoks tähendab see täiendavat soojendamist, mis omakorda tähendab suurenenud soojuskadu salvestuspaagis.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>