Untitled document

Tänane olukord

Tänane elektrit kWh hind muutub arvatavasti järjest kasvamise suunas, kuna investeeringud, mis Eesti Energia teeb, peavad olema kinnimakstud tarbija poolt. Samas ei saa kindel olla, mis hakkab toimuma peale 2013 elektrituru avanemist. Kas kWh hind hakkab kukkuma või tõuseb veel rohkem. Seepärast peame kõigeks valmis olema. Erinevad põhjalikud energiauuringud on väga oluline ülevaade tarbijale. Üheks uurimiseks on saada ülevaadet, kuhu elektrienergia täpselt kaob, siis on tarbijal selge, mida ta peaks selle jaoks tegema, et elektrikulusid kokku hoida.

Hoonete energiakulude vähendamise metoodika

Hoonete energiakulude vähendamisele tuleb meie meelest läheneda süstemaatiliselt. Vaadelda tuleb tarbimist, energiakulusi pikemal perioodil ning arvesse tuleb võtta ka kasutaja seisukohad. Leiame, et suuresti oleneb energiakulu ikkagi kasutajate käitumismallidest ning nende mõjutamine on üheks määravaks faktoriks energiakulu alandamisel. Väga oluline on uute tehnoloogiate integreerimine, testimine, jne.

Võimalikud LIHTSAD lahendused elektri kokkuhoiuks

Jälgida pidevalt soodsaid elektrihinnapakette.

1.Pistikud, kust saaks voolu välja lülitada. Tööpäeva lõpuks oleks võimalik kõik elektriseadmed ühest kohast välja lülitada. Üks võimalus on hankida pikendusjuhtmed lülititega ja tulevikus projekteerida arvutiklasse ja ruume seinalülititega, mis lülitab kõik seadmed vooluvõrgust välja.

2.Korruse või kahe peale korralik ühisköök, kus on mikrolaineahi, veekeetja, releega kohvimasin, väike pliit ja külmik. Ühisköök annab hea võimaluse sotsialiseerimiseks.

3.Kasutada releesid näiteks koridoris oleva automaatkohvimasina, arvutite ja koopiamasina kasutamiseks.

4.Laualambid säästupirniga – näiteks, kui laest tuleb valgust piisavalt, siis ei ole vaja mitmekümne vatiseid laualampe - koridoridesse säästulambid või LED lambid. Tualettruumidesse liikumisandurid, mis lülitab valgustuse sisse, kui keegi siseneb ruumi ja ise lülitab välja, kui kedagi enam pole.

5.Ühes ruumis ei pea olema kolm printerit

6.Vanad kuvarid välja vahetada uute LED monitoride vastu.

7. Ventilatsiooniseadmed õhtuks ja nädalavahetuseks välja lülitada või ümber programmeerida vastavalt säästurežiimile. Kui ventilatsioonisüsteem töötab veekalorifeeril, siis talvel külmaga ei ole mõtet seadet välja lülitada.

8. Tuleks teavitada töötajaskonda energiasäästu võimalustest. Mõelda välja lahendusi kuidas nemad saaksid aidata energiat kokku hoida ja enda järelt kõik elektriseadmed välja lülitama, kui ei kasuta.

9. Kaaluda erinevaid säästulahendusi, mida on pakutud -  Euroopa projektis -  Energy Trophy (http://www.energytrophy.org/)